تاثیر نور در طراحی داخلی 

نورپردازی خانه 1

تاثیر نور در طراحی داخلی

یکی از مهمترین مواردی که در زیبایی دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار می گیرد،تاثیر نور در طراحی داخلی میباشد. نور چه به صورت طبیعی و چه به صورت مصنوعی از ملزومات اصلی برای تجربه کردن محیط است و هم چنین وسیله ای است برای شناخت رنگ، فضا و حجم. یک دکوراسیون زیبا بدون نورپردازی جذابیت ندارد و تمام تلاش هایی که برای انجام آن صورت گرفته بی نتیجه می ماند. برای اعمال نور در فضا در ابتدا باید جهت آن مشخص شود، سپس میزان نور با توجه به ابعاد فضا تنظیم شود.

تاثیر نورپردازی در فضاهای مختلف ساختمان

  • نمای ساختمان

نورپردازی نما باید تعادل بین رنگ نور با رنگ مصالح به کار رفته در بنا برقرار شود

همچنین باید به رنگ نور و شدت تابش آن توجه کرد.در نمای ساختمان نوری که برای تزیین کردن نما در بیرون از ساختمان به چشم می خورد نباید وارد ساختمان شود تا موجب خدشه دار کردن آرامش ساکنین ساختمان نشود.

 

  • اتاق غذاخوری

از جمله مواردی که در این مکان باید به نورپردازی آن ها دقت شود بوفه، میزغذاخوری و میز کناری می باشند.. استفاده از نورپردازی عمومی برای بهبود نور و استفاده از نورپردازی نقطه ای به منظور افزایش زیبایی میز غذاخوری می تواند تاثیر زیادی در زیبای این محل بگذارد.

نورپردازی خانه 2

 

  • اتاق نشیمن

در نورپردازی نشیمن تعداد منابع روشنایی، میزان شدت نور و تاثیری که بر محیط می گذارند از عوامل مهم محسوب می شوند.

ترکیب درست لامپ های سقفی و دیواری با توجه به ترکیب میزها، ارتفاع سقف و نورپردازی متمرکز می تواند اثری مطلوب داشته باشد. برای اتاق های بزرگ با سقف های بلند، یک چراغ آویز مناسب علاوه بر فراهم کردن نور مناسب برای فضا، زیبایی بصری نیز در آن محل بوجود می آورد.

نوری که برای اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می گیرد به سه دسته تقسیم بندی می شود:

نورپردازی از سقف که باعث انتشار نوری کم در منطقه ای وسیع خواهد شد و این نور برای روشن کردن اتاق نشیمن کافیست.

نورپردازی متمرکز نوع دیگری از انواع نورپردازی می باشد که تمرکز آن به یک بخش خاص است و آن را روشن تر و برجسته تر نشان خواهد داد.

نور پردازی محدود  که با استفاده از آن می توانیم یک بخش خاص از یک اتاق تمام تاریک را روشن نماییم. برای فضایی مانند اتاق نشیمن بهتر است برحسب نیازی که فضا به نورپردازی دارد از هرکدام ازانواع نورپردازی استفاده شود.

هم چنین زمانی که از لامپ هایی با شکل هندسی خاصی در سقف برای اتاق نشیمن استفاده می کنید می توانید نورهای مخفی را در پشت تلویزیون استفاده کنید تا تفاوت هایی با سایر فضاها داشته باشد.

نورپردازی خانه 3

 

  • اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب زمانی نمای خود را نشان می دهد که از عناصر نورپردازی در آن استفاده شده باشد. انعکاس نور در اشیاء و یا روی دیوار یا سقف، زیبایی بی نظیری به اتاق می بخشد و آن را جذاب تر می کند. همچنین نور کنار تختخواب نیز باید به گونه ای باشد که افرادی که قصد تماشای تلویزیون یا مطالعه کتاب را دارند باید بتوانند این کار را انجام دهند هم زمان با این افراد اگر هم اتاقی شما هم قصد خواب داشته باشد باید در آن نور بتواند بخوابد.

نورپردازی خانه 4

  •  آشپزخانه

نورپردازی در این قسمت باید از انعطاف کافی برخوردار باشد تا طیف گسترده ای از توابعی که برای این فضا مورد استفاده قرار می گیرند به خوبی  منعکس شوند. مثلا برای آشپزخانه هایی که نور کافی را دریافت نمی کنند نورپردازی باید یک مکمل برای نور روز باشد. بدین منظور باید برای قسمت سینک ظرفشویی از نور متمرکزی استفاده کنید که بالای سینک و زیر کابینت قرار گرفته است. این نوع نورپردازی که برای این فضا مورد استفاده قرار می گیرد باید از دید افرادی که در نزدیکی کابینت می نشینند پنهان باشد. برای بهره مندی از نور کافی می توانید از نور طبیعی نیز استفاده نمایید.

  •  سرویس بهداشتی

در نورپردازی سرویس بهداشتی بهتر است از دولامپ در دو طرف آینه هم سطح با چشم استفاده کنید. با این کار نور به صورت متقاطع ایجاد خواهد شد. برای ایجاد سبکی گرم می توانید از یک لوستر کوچک که بالای وان قرار گرفته است استفاده کنید.

 

  • راه رو و راه پله

لامپ هالوژن، لامپ آویز و لامپ دیواری می تواند انتخاب مناسبی در این بخش ساختمان باشد و فضایی امن برای تردد را بوجود بیاورد. هنگامی که ارتفاع سقف کم است، یک لامپ روشن می تواند الگوی زیبایی به فضا بدهد. اگر فضا محدود باشد، لامپ های دیواری می تواند گزینه مناسبی باشد.

نورپردازی خانه 5

 

تاثیر نور در انتخاب درب ورودی

نور تاثیر بسزایی در چگونه دیده شدن درب ها نیز دارد .

بسیاری از رنگها در برابر تابش نور آفتاب از مقاومت چندانی ندارند.بنابراین قبل از هرچیز بهتر است موقعیت قرار گیری درب ورودی ساختمان را از نظر نحوه و میزان تابش آفتاب مورد بررسی قرار دهید. چرا که تابش آفتاب متریال مورد استفاده را تحت تاثیر قرار می دهد.

تاثیر نور آفتاب بر درب داخلی

دربهای قرار گرفته در ضلع شرقی تابش مستقیم آفتاب قبل از ظهر و دربهای ضلع غربی تابش مستقیم آفتاب بعد از ظهر را دارند. دربهای جنوبی به شرطی که سایه بان مناسب داشته باشند تا حدود زیادی از تابش در امان هستند. و درب های شمالی کاملا محفوظ می باشند. به همین دلیل در انتخاب دربهای شرقی، غربی و جنوبی باید تابش آفتاب را مدنظر قرار دهیم و از متریال مقاوم در برابر تابش استفاده کنیم. همچنین میتوان گفت که درب های با ارتفاع بلند از آسیب پذیری بیشتری در برابر تابش برخوردارند. چرا که گرم و سرد شدن متوالی و همچنین ایجاد ترک در آنها به مرور زمان باعث تابیدگی خواهد شد.

پس بطور کلی میتوان گفت که جهت تابش نور خورشید به درب ها هم در چگونگی دیده شدن درب ها و هم در ماندگاری متریال درب ها تاثیر گذار می باشد . البته ناگفته نماند که متریال مورد استفاده در درب ها بسیار حائز اهمیت می باشد و نور خورشید بر روی همه ی درب ها تاثیر یکسانی نمی گذارد . هر چقدر درب ها از متریال با کیفیت تر و مقاوم تری ساخته شده باشند به همان اندازه نیز تاثیرات مضر نور افتاب و یا نور های مصنوعی بر روی آنها  کاهش پیدا میکند .

شرکت آلدورا مفتخر است که با استفاده از بهترین مواد اولیه  در محصولات تولیدی اعم از قفل ، پنل ، استراکچر و سایر مواد تشکیل دهنده درب در تولید محصولات باکیفیت و مقاوم دو برابر نورو رطوبت ، رضایت هر چه بیشتر مشتریان را جلب مینماید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

    خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما